بررسی جعبه سیاه ناآرامی‌های اخیر

ساخت وبلاگ
چکیده : اسماعیل جبارزاده با اشاره به اتفاقات اخیر و بروز برخی ناآرامی‌ها در کشور گفت: در هر کشوری برای انجام... با عنوان : بررسی جعبه سیاه ناآرامی‌های اخیر بخوانید :

اسماعیل جبارزاده با اشاره به اتفاقات اخیر و بروز برخی ناآرامی‌ها در کشور گفت: در هر کشوری برای انجام همه امور شرط اول داشتن آرامش در فضای آرام و امن است؛ می‌توان در بستر آرام اهداف و برنامه ها را عملیاتی کرد. انتظار است مردم با هرگرایش و هر خط فکری به این نکته توجه کنند که انقلاب و کشور برای ماست و باید کشور در همه شرایط حفظ شود.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: دولت با تمام اقتدار مقابل متعرضان به اموال دولتی و مردم می ایستد و اجازه نمی دهد عده ای آگاهانه و ناآگاهانه کاری انجام دهند.

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره خارج شدن تلگرام و اینستاگرام از دسترس کاربران، گفت: دولت بنای تعطیلی شبکه‌های مجازی را ندارد اما وقتی که ایجاد اختلال می‌شود طبیعی است که از ابزارهای کنترل اجتماعات غیرقانونی و تصمیمات مقطعی گرفته شود.

اهم اظهارات جبارزاده را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

*نظر رئیس جمهور و دولت را درباره شیکبه و مجازی و فضای مجازی به خوبی می‌دانید. قطعا دولت بنای فیلتر شدن این شبکه‌ها و فضای مجازی را ندارد اما ممکن است برای کنترل اجتماعاتی که ممکن است به امنیت کشور و شهروندان خللی ایجاد کند از دسترس خارج کردن برخی از شبکه‌های مجازی به عنوان یک ابزار کنترل و به عنوان رویکردی مقطعی استفاده شود.

*(در پاسخ به سوالی درباره روند صدور مجوز برای تجمعات اعتراضی از سوی وزارت کشور): تقاضاها از سوی واحدهای صنفی و احزاب به اداره سیاسی وزارت کشور ارسال می‌شود که این تقاضاها در استانداریها و در شهرها، در فرمانداریها می‌شود و مجوز مربوطه صادر می‌شود. اینگونه نیست که هرکسی اراده کند با برگزاری تجمعی و به میدان آوردن 200 یا 300 نفر نظم و آرامش شهر و کشور را بر هم زند. لذا تجمعاتی که بدون مجوز برگزار شود غیرقانونی است.

*( در پاسخ به سوالی در خصوص عوامل اصلی و پشت صحنه اطلاعات): جعبه سیاه اتفاقات در حال بررسی است و بررسی‌ها هنوز تمام نشده است.

*(درباره بازداشت‌شده‌های این اتفاقات): قطعا هر کسی به اموال عمومی تعرض کند طبیعی است که بازداشت می‌شود استانها آمار قطعی در این زمینه نداده‌اند لذا هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

*(درباره حادثه لرستان و اینکه برخی نمایندگان مجلس استان مدعی تیراندازی نیروی انتظامی به دو کشته شده اخیر شدند اما استاندار این استان این موضوع را تکذیب کرده است): من از همه دوستان، مسئولان سیاستمداران و نمایندگان می‌خواهم در شرایط فعلی از حرف زدن و اظهار نظر براساس اطلاعات کسب شده‌ای که شاید چندان با واقعیت نزدیکی ندارد خودداری کند. صحبت و سقم اینگونه ادعاها باید بررسی شود و مراجع ذیربط و قانونی پس از بررسیهای دقیق نتیجه را اعلام کنند.

* از همه دوستان و همکاران در مجلس و سایر بخشها می‌خواهیم از اظهارات نظرهای شخصی پرهیز کنند و به جای مصاحبه اطلاعات خود را به نهادهای تصمیم‌گیر که باید این موضوعات را بررسی کنند اطلاع دهند. اتفاقات لرستان در حال بررسی است هر وقت نتیجه قطعی آن مشخص شد از سوی استانداری اعلام می‌شود.

*(در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق قانون اساسی برگزاری تجمعاتی به این شکل نیازی به مجوز ندارد)؛ هیچ اصل قانون اساسی چنین مسئله‌ای را بیان نمی‌کند که هر کسی هر جا دلش خواست تجمع کند. اصل 27 نیز گویای برگزاری تجمعی بدون آسیب و خلل برای مردم، اموال و امنیت کشور است. لذا مرجعی باید باشد تا تشخیص دهد که آیا این تجمع مخل آرامش و امنیت است یا نه. کار ما نیز در استانداریها و سایر بخشها برای بررسی مجوز تجمعات نیز همین مسئله است که آیا محل، ساعت، مکان، و یا مورد تجمع می‌تواند آسیبی برای امنیت شهروندان ایجاد کند یا نه و اینکه مسئولان امنیتی می‌توانند امنیت آن منطقه را برقرار کنند. لذا ما به عنوان مسئولان باید بررسی کنیم و ببنیم آیا برگزاری تجمعی می‌تواند خللی بر امنیت وارد کند یا نه.

*(در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا تجمعات اخیر منشاء خارجی داشته است؟): طبیعتا هر کسی که از این اتفاقات اظهار خوشحالی می‌کند خود می‌تواند یک پای قضیه باشد. وقتی امروز می‌بینیم که افرادی در توئیتر و یا سایتی ابراز خشنودی کردند می‌توان آن را به عنوان یک سرنخ نگاه کرد.

 تلگرام و اینستاگرام محدود شدند/ محدودیت موقتی است

یک منبع آگاه : با تصمیم سطوح عالی امنیتی فعالیت تلگرام و اینستاگرام به طور موقت محدود می شود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما این تصمیم در راستای حفظ آرامش و امنیت شهروندان اتخاذ شده است.

 از عصر امروز دسترسی به اینستاگرام و تلگرام توسط کاربران اینترنتی اپراتورهای ایرانسل و همراه اول دچار اختلال شد و برخی کاربران بدون فیلترشکن قادر به استفاده ار این دو پیام‌رسان از طریق تلفنهای همراه خود نیستند.

شب گذشته هم به دنبال بروز برخی تجمعات غیرقانونی و ناآرامی‌ها در برخی شهرها بویژه در تهران ارتباط تلفنی مشترکان در برخی مناطق با مشکل مواجه شد و در همین راستا برخی خبرهای نادرست مبنی بر خروج تلگرام از دسترس به دستور رییس جمهوری توسط برخی کانالهای غیرموثق در فضای مجازی منتشر شد اما بعد تکذیب شد.

همچنین روز گذشته که یکی از کانال‌های تلگرامی با پوشش دادن اخبار و تصاویر از این تجمع‌ها و انتشار پیام‌های سیاسی تحریک‌کننده به نوعی مشغول دامن زدن به این تجمع‌ها و تشویق افراد به ادامه حضور در آنها بود، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با ارسال توئیتی خطاب به موسس شبکه مجازی تلگرام نوشت: "یک کانال تلگرامی در حال نفرت پراکنی است، مردم را تشویق می کند که از کوکتل مولوتوف استفاده کنند، مسلح شوند و جامعه را نا آرام کنند. حالا زمان آن است که چنین تشویقاتی توسط تلگرام متوقف شود.

پس از آن بود که پاول دوروف، بنیانگذار شبکه تلگرام خطاب به وزیر ارتباطات ایران گفت: "ترویج خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است، اگر {چنین موردی} صحیح باشد ما ناچاریم این کانال‌ها را مسدود کنیم، بدون توجه به اندازه کانال و تاثیرات سیاسی آن" و در نتیجه این کانال مسدود شد.

«پاول دورف»، مدیرعامل تلگرام دقایقی پیش اعلام کرد: «مقامات در ایران مشغول مسدودسازی دسترسی به تلگرام برای کاربران هستند.»

وی علت این مسدودسازی را امتناع تلگرام از حذف یک کانال سیاسی عنوان کرده است.

 جزئیات بازداشت روز گذشته معترضان در تهران

معاون امنیتی و انتظامی فرماندار تهران آخرین جزئیات خسارات وارده توسط معترضان به اموال عمومی و مردم و تعداد بازداشت‌شدگان در تهران را تشریح کرد.

 علی‌اصغر ناصربخت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره اقدامات برخی اغتشاشگران در روز شنبه در تهران اظهار کرد: روز گذشته تعداد اندکی از افراد نا‌آگاه و جاهل که شعارهای غیرمعیشتی نیز زمزمه می‌کردند در طول مسیر خیابان انقلاب تهران اقدام به حرکات ناشایست و تخریب اموال عمومی مردم کردند.

وی ادامه داد: بلافاصله نیروی انتظامی برای تامین آسایش شهروندان وارد صحنه شد و برخی از عوامل جاهل و نا‌آگاه در این جریان متفرق و تعدادی نیز بازداشت شدند.

معاون امنیتی و انتظامی فرماندار تهران تصریح کرد: تعداد اندکی از افرادی که دیروز در آسایش مردم اختلال ایجاد کرده بودند به‌سرعت بازداشت و تحویل مراجع قضایی شدند.

ناصربخت تصریح کرد: آسیبهای وارده به اموال عمومی اندک بوده اما همین مقدار آسیب نیز از اموال مردم زحمتکش بوده است.

وی افزود: شکسته شدن شیشه‌های دو دستگاه اتوبوس، آتش زدن 38 سطل زباله، وارد آوردن خسارت به خودروهای شهروندان، سنگ‌پراکنی به مردم و عوامل نیروی انتظامی، زدن خسارت به خودروهای ناجا، آسیب زدن به ایستگاههای اتوبوس، آتش زدن و تخریب دو اصله درخت، شکسته شدن شیشه‌های دو بانک و ... برخی از خسارتهای محدود عوامل جاهل و ناآگاه بود.

معاون امنیتی و انتظامی فرماندار تهران با بیان اینکه این افراد از شهروندان زحمتکش و مردم جدا محسوب می‌شوند، گفت: این معدود افراد فاقد فرهنگ و نادان بدون توجه به مردم به سنگ‌پراکنی و توهین به اموال مردم مبادرت کردند که برخورد مناسبی با آنها صورت گرفت و تعداد معدودی نیز دستگیر شدند.

ناصربخت یادآور شد: خوشبختانه مصدوم و مجروحی در این حوادث دیروز تهران نداشتیم و امیدواریم مردم نسبت به این افراد بدون فرهنگ و آسیب‌رسان آگاه باشند.

وی اظهار کرد: تهران روز گذشته در آسایش و ایمنی کامل بود و رفتارهای از این دست که به آن اشاره شد، به‌سرعت کنترل شد که امیدواریم شاهد چنین وقایعی در پایتخت نباشیم.

 معاون امنیتی و انتظامی فرماندار تهران تاکید کرد: صحبتهای افرادی که دیروز آسایش شهروندان را برهم زدند، به‌هیچ عنوان معیشتی نبود.

ناصربخت تصریح کرد: تمامی تدابیر لازم برای برخورد با چنین عواملی اندیشیده شده و در صورتی که افرادی بخواهند دوباره مخل آسایش و ایمنی شهروندان شوند با آنها برخورد خواهد شد

افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز...
ما را در سایت افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : سه شنبه 12 دی 1396 ساعت: 1:06