سازمان ملل: آمریکا به تعهدات برجامی‌اش پایبند باشد

ساخت وبلاگ
چکیده : شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه برای بررسی توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به ایران تشکیل جلس... با عنوان : سازمان ملل: آمریکا به تعهدات برجامی‌اش پایبند باشد بخوانید :

شورای امنیت ملل متحد شامگاه سه‌شنبه برای بررسی توافق هسته‌ای و مسائل مربوط به ایران تشکیل جلسه داد.

در ابتدای این نشست «جفری فلتمن» معاون دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون 9 بار ی ایران به توافق را تائید کرده، گفت: «با این حال، رئیس‌جمهور ایالات متحده از صدور تائیدیه پایبندی ایران خودداری کرد.»

فلتمن با ابراز تاسف نسبت به این تصمیم رئیس‌جمهور خود در برجام ادامه دهد و از ایران خواست که به توافق هسته‌ای پایبند بماند.

«جوان ادمسون» نماینده اتحادیه اروپا در این نشست به عنوان سخنران با اشاره به نزدیک شدن سالگرد اجرای برجام و تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تایید نکردن توافق هسته‌ای ایران، گفت اتحادیه اروپا بر اجرای کامل تعهدات تمام طرف‌ها تاکید می‌کند.

ادمسون با بیان اینکه هرچند عدم صدور تائیدیه توسط ترامپ مربوط به قوانین داخلی این کشور بود، تاکید کرد اما این اقدام درباره تعهد این کشور به ادامه پایبندی به برجام تردید ایجاد کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه برجام، به شکلی که برای آن طراحی شده بود، عمل می‌کند، افزود لغو چنین توافقی ما را در جایگاه بهتری برای مذاکره درباره مسائل دیگر قرار نمی‌دهد.

ادمسون با بیان اینکه اتحادیه اروپا بارها از ایران خواسته که از اقداماتی که بی‌اعتمادی را تعمیق می‌کند، مانند آزمایش موشک بالستیک اجتناب کند، افزود که با قطعنامه 2231 شورای امنیت در تضاد است.

نماینده اتحادیه اروپا با اشاره به تعهدات برجامی ایران در ضمیمه 1 و اقداماتی که باید برای تسهیل تحریم‌های ایران با توجه به 2 برجام انجام شود، گفت اتحادیه اروپا این ضمیمه‌ها را برای اطمینان حاصل کردن از توازن توافق و غیرنظامی ماندن ذات برنامه هسته‌ای ایران، ضروری می‌داند.

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل با منحرف کردن موضوع جلسه به شلیک امروز موشک بالستیک از یمن به عربستان سعودی، مدعی شد ایران برای یمنی‌ها سلاح ارسال می‌کند.

هیلی با درخواست از شورای امنیت برای متوقف کردن پرتاب موشک بالستیک به عربستان، گفت اگر اکنون اقدامی صورت نگیرد، بالاخره یکی از موشک‌ها به هدف خواهد خورد.

وی با درخواست از شورای امنیت برای متوقف کردن توانایی روزافزون موشکی ایران، مدعی شد در غیر این صورت، ایران به تنش‌های منطقه‌ای خواهد افزود.

نماینده آمریکا با متهم کردن ایران به نقض قطعنامه‌های سازمان ملل، تاکید کرد اکنون فرصت خوبی برای مقابله با دولت ایران دارند.

نیکی هیلی در تلاش برای مظلوم‌نمایی، با بیان اینکه تصور کنید موشک‌های ایران به سمت فرودگاه‌های آمریکا یا اروپا شلیک شود، گفت باید اقدامات ستیزه‌جویانه ایران را متوقف کرد.

وی با ادعای اینکه ایران به قطعنامه 2231 پایبند نبوده افزود: با اینکه برجام برای نشان دادن رفتارهای خطرناک ایران طراحی نشده اما قطعنامه 2231 این هدف را دارد.

هیلی با اشاره به شوی تبلیغاتی هفته گذشته خود در نشان دادن آهن‌پاره‌هایی به عنوان سلاح‌های ارسالی ایران به یمن، مدعی شد نشانه‌های بسیاری دارند که تاکید می‌کند موشک‌های یمنی ریشه ایرانی دارند.

وی در ادامه با درخواست از شورای امنیت برای تقویت عناصر قطعنامه 2231، پیشنهاد داد تا حتی یک قطعنامه جدید صادر شود که ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک منع کند و تحریم‌هایی را نیز به خاطر نقض ممنوعیت ارسال سلاح به یمن، اعمال کنیم.

نماینده فرانسه به عنوان سخنران بعدی با درخواست از شورای امنیت برای متوقف کردن فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران، گفت ایران باید به قطعنامه 2231 سازمان ملل پایبند .

وی با بیان اینکه برجام اطمینان حاصل می‌کند که تا حداقل 10 سال دیگر، برنامه هسته‌ای ایران ابعاد نظامی نداشته باشد، تاکید کرد این توافق گامی کلیدی در اقدامات عدم اشاعه و حفظ صلح و ثبات بین‌المللی است.

نماینده فرانسه با ادعای اینکه قطعنامه 2231 و برجام ارتباط نزدیکی با هم دارند، گفت تداوم نظارت بر پایبندی ایران به تعهداتش ضروری است تا جامعه جهانی در جریان تمام مسائل قرار گیرد. 

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه برجام دستاوردی در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، بر پایبندی ایران به تعهداتش تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه طبق گزارشات آژانس اتمی و سازمان ملل، ایران به برجام پایبند بوده، گفت باید اطمینان حاصل کنیم ایران به منافع ویژه پایبندی به توافق هسته‌ای برسد.

نماینده روسیه نیز با تکرار اظهارات دیگر اعضای شورای امنیت مبنی بر اینکه ایران نباید اقدامات تحریک‌آمیز مانند آزمایش موشک‌های بالستیک انجام دهد، تاکید کرد بحث موشک‌های ایران را نباید به توافق هسته‌ای کشاند.

وی همچنین افزود جایگزینی برای برجام نیست و لغو آن نیز توجیهی ندارد.

نماینده سوئد در سازمان ملل با بیان اینکه برجام، ذات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را نشان داد، تاکید کرد این توافق به بهبود صلح، ثبات و امنیت بین‌المللی کمک کرد.

نماینده چین در ادامه گفت برجام نقش مهمی در تثبیت نظام عدم اشاعه هسته‌ای در جهان و حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه ایفا کرد. طرف‌ها باید به اجرای تعهداتشان در برجام پایبند باشند.

نماینده انگلیس در سازمان ملل به عنوان سخنران بعدی تاکید کرد توافق هسته‌ای ایران یکی از بزرگترین دستاوردهای دیپلماتیک در سال‌های اخیر است.

وی تاکید کرد اجزای توافق هسته‌ای ایران، به خوبی عمل می‌کند و ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده است.

نماینده انگلیس همچنین افزود انگلیس نسبت به انتقال اجزای موشک‌های بالستیک و فناوری مربوطه به یمن، نگران است.

وی اضافه کرد ما درباره شواهد مرتبط با فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران نگران هستیم و نمی‌توانیم اجازه دهیم شورای امنیت نسبت به وضعیت رو به تنش منطقه بی‌تفاوت باشد.

 نماینده آلمان با بیان اینکه برجام پابرجا و موفقیت بزرگ دیپلماسی جهانی و نظام عدم اشاعه است، تاکید کرد حفظ برجام بسیار مهم است که باید در تمام ابعاد انجام شود. یعنی مردم ایران باید از عواید لغو تحریم‌ها بهره‌مند شوند.

وی تاکید کرد ایران اما به بندهای قطعنامه 2231 پایبند نبوده است؛ به عنوان مثال در زمینه آزمایشات موشک بالستیک و انتقال سلاح به یمن.

نماینده آلمان گفت به حمایت قاطع از برجام ادامه می‌دهد اما از نقشی که ایران در منطقه ایفا می‌کند چشم‌پوشی نخواهد کرد. زیرا مستقیما بر منافع امنیتی اروپا تاثیر می‌گذارد.

وی همچنین از ایران خواست تمام فعالیت‌هایی که با قطعنامه 2231 در تضاد است را ترک کند.

افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز...
ما را در سایت افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : چهارشنبه 29 آذر 1396 ساعت: 11:46