خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه

ساخت وبلاگ
چکیده : در واقع  صالحی امیری بدون رقابت توانست رییس کمیته ملی المپیک شود. در مورد انتخاب رییس رای گیری حتی ب... با عنوان : خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه بخوانید :

در واقع  صالحی امیری بدون رقابت توانست رییس کمیته ملی المپیک شود. در مورد انتخاب رییس رای گیری حتی به صورت  کتبی انجام نشد و فقط اعضای مجمع قیام کردند. انتخاب صالحی امیری به ریاست کمیته ملی المپیک  بدون هیچ رقابتی در حالی است که وی تخصص و آشنایی با حوزه ورزش و مدیریت ندارد.

معرفی رضا صالحی امیری به عنوان کارشناس خبره در مجمع اخیر انتخاباتی کمیته ملی المپیک در ۲۶ آذر ۹۶ تائیدی بود بر تمام صحبت هایی که از خیلی وقت پیش مبنی بر حضور وی در انتخابات این کمیته مطرح شده بود؛‌ اتفاقی که به وی مجوز حضور در مجمع انتخاباتی را می داد. وقتی اصغر رحیمی که یکی از مدعیان انتخابات این کمیته بود بر خلاف دوره انتخاباتی چهار سال قبل به عنوان کارشناس خبره معرفی نشد. این تصمیم هیئت اجرایی با که مخالفت های بسیاری از چهره های ورزشی روبرو شده بود.

او در ابتدای دولت یازدهم وقتی مسعود سلطانی‌فر از مجلس رای اعتماد نگرفت‌، به‌عنوان دومین وزیر پیشنهادی ورزش به خانه ملت معرفی شد که در آنجا هم نتوانست رای اعتماد بگیرد و وزیر ورزش شود. او سپس به سرپرستی وزارت ورزش و جوانان(حدود 3 ماه)ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سپس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده شد.

اما با شهردار شدن محمدعلی نجفی وی بازهم به صدر انتصابات در شهرداری تهران بازگشت.

صالحی امیری با آغاز به کار دوران جدید شورای شهر و شهرداری، حکم سه سمت رسمی را از محمدعلی نجفی شهردار تهران گرفت. در تاریخ 20 آبان 1396، شهردار تهران طی حکمی وزیر سابق ارشاد را به عنوان معاون فرهنگی اجتماعی منصوب کرد. اتفاق جالب دیگر این بود که صالحی‌امیری حتی حکم قائم‌مقامی شهردار تهران را هم از نجفی دریافت کرد. البته این پایان احکام سریالی برای صالحی‌امیری نبود! او در تاریخ 16 دی ‌ماه 1396 با حفظ سمت‌های قبلی به عنوان رئیس هیات مدیره سازمان ورزش شهرداری تهران هم منصوب شد.

او همچنان عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد نیز می باشد.

 مدیر دوشغله؟

ورود سیاسیون به کمیته ملی المپیک مسبوق به است. در دولت احمدی نژاد نیز، محمد علی آبادی به عنوان رئیس کمیته ملی المیک انتخاب شد. اتفاقاً علی آبادی که در دولت هشتم و نهم هم  ریاست کمیته ملی المپیک  و هم معاون اجرایی رئیس جمهور بود به عنوان مدیر دو شغله شناخته شد.

البته قبل تر محمد علی نجفی شهردار تهران در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که صالحی امیری معاونت فرهنگی شهرداری را به کمیته المپیک ترجیح خواهد داد و از شهرداری نمی‌رود.

محمدعلی نجفی درباره اینکه رضا صالحی امیری، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران می‌تواند در کمیته ملی المپیک مسئولیت بگیرد، گفت: بحث این بود که آیا حضور در کمیته ملی المپیک شغل محسوب می‌شود یا خیر. با انصاری معاون رئیس جمهور صحبت کردم و ایشان اعلام کرد از نظر ما به طور قطع شغل محسوب می‌شود.

تلاش برای انصراف صالحی امیری از انتخاب شدن در سمتی غیر تخصصی

چند روز قبل یک عضو فراکسیون ورزش در نامه‌ای به صالحی امیری از کاندیداتوری او برای ریاست کمیته ملی المپیک انتقاد کرد و در توصیه‌ای خواستار کناره‌گیری از نامزدی برای این پست مهم و باز کردن راه برای حضور افراد متناسب با این حوزه شد.

محمدجواد جمالی در این نامه با اشاره به سرگذشت محمدعلی آبادی، خطاب به صالحی امیری نوشته بود: «شما آدمی هستید که در حوزه‌های مختلف امنیتی، مطالعات استراتژیک و فرهنگی کار کرده‌اید پس بیایید یک بار هم که شده به عنوان یک فرد مسوولیت‌پذیر از حوزه‌ای که هیچ تناسب و سنخیتی با آن ندارید شجاعانه خارج شوید و بیش از این باعث یاس و سرخوردگی قهرمانان، خبرگان ورزشی و تحصیلگردگان حوزه مدیریت ورزشی نشوید».

اما توصیه ها هم تاثیری در عزم صالحی امیری نداشت.

انصراف های تحمیلی؟

تلاش های خبرنگار الف برای ارتباط با خسروی وفا دیگر کاندیدای این انتخابات برای پرسش این سوال که چرا با وجود سابقه ورزشی خود وی حاضر شده به نفع صالحی امیری بدون سابقه ورزشی برای پست مهمی مانند رئیس کمیته ملی  المپیک کنار بکشد بی نتیجه ماند اما خسروی وفا نیز اخیراً گفته بود:« کناره‌گیری من از کاندیداتوری ریاست کمیته ملی المپیک زمانی خواهد بود که مطمئن شوم صالحی امیری در رای‌گیری حضور خواهد داشت و تا روز انتخابات تصمیمی برای انصراف از پست ریاست کمیته ملی المپیک ندارم.»

تصمیمی که بسیاری معتقدند ورود گزینه نزدیک به دولت احتمالا باعث افزایش فشارها به خسروی وفا و دیگر نامزدهای انتخابات شده و آنها مجبور به کناره گیری شدند..

بسیاری از موافقان دولت و سیاست های انتصابی آن حالا این انتقاد را به دولت وارد دانسته اند که چرا فردی که سابقه مشخص و روشنی در بحث کلان ورزشی کشور نداشته است و تنها دو ماه به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان در این حوزه حضور داشته کاندیدا و سپس رئیس کمیته مهم ملی المپیک می شود؛ اگرچه برخی پاسخ می دهند که در این انتخابات دولت هیچ نقش و دخالتی نداشته و طبعا گزینه مشخصی هم معرفی نکرده، اما برهمگان سابقه و ارتباط نزدیک صالحی امیری با دولت روحانی روشن است.

حالا و طبق قانون او باید از سمت های خود در شهرداری تهران استعفا بدهد تا مدیر دو شغله محسوب نشود؛ در غیر این صورت تخلف قانونی آشکار رخ داده است.

افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز...
ما را در سایت افتتاحیه مسجد جامع امام حسین (ع) به دست خیرین مسجد ساز دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : چهارشنبه 27 دی 1396 ساعت: 10:42